Stále majú vaše firemné počítače Windows 10 alebo starší? Oberáte sa zbytočne o cenné výhody. Áno, samotná aktualizácia môže trvať až 8 hodín. Čakajú na vás však samé výhody. Napríklad užitočné funkcie, optimalizácia výkonu a bezplatný upgrade z Windows 10.
Doposiaľ najbezpečnejší Windows
Písal sa 5. október 2021, keď sa oficiálny update na Windows 11 dostal na verejnosť. Pokiaľ ste mali šťastie, mohli ste si vyskúšať beta verziu o niečo skôr. Vtedy Microsoft testoval a dolaďoval všetky potrebné detaily. Od rôznych bugov až po najmenšie drobnosti.
Microsoft označil W11 ako doposiaľ najbezpečnejší. Dokonca ak máte oficiálnu licenciu W10, na novšiu verziu môžete prejsť bezplatne. Na to však potrebujete spĺňať minimálne požiadavky. Tie sú doposiaľ najväčšie, aké si aktualizácia od Microsoftu kedy vyžiadala.
Potrebné technické požiadavky pre aktualizáciu na Windows 11:
- 64-bitový dvojjadrový procesor s minimálne 1 GHz taktom
- 4 GB RAM
- 64 GB úložisko
- 9-palcový displej s rozlíšením 720p
- podpora pre UEFI
- grafická karta kompatibilná s DirectX 12
- modul TPM
- funkcia Secure Boot
Konkurenčný boj
Veľká motivácia pre vývojársku spoločnosť Windowsu je vytvoriť operačný systém, ktorý je dostatočne rýchly. Jeho snahou je vytvoriť systém, ktorý zodpovedá požiadavky moderného operačného systému. To z dôvodu, že potenciálni užívatelia používajú iné systémy.
Používatelia Chromebookov, iPadov, MacOS a iných zariadení by tak potenciálne mohli prejsť na Windows. To však v prípade, že Microsoft prinesie dôvody, prečo by sa tak malo stať. Či sa mu to doposiaľ podarilo, posúďte už sami.
Nižšie sa už venujeme výhodám, ktoré môžu byť pre vás prínosom. Napríklad vylepšený multitasking či zlepšená bezpečnosť. Rovnako aj možnosť nainštalovať Android aplikácie do počítača. Dôvody prečo by ste mali prejsť na W11, ak máte nové zariadenie a mnoho iného.
Krajší dizajn Windows 11 a svižné gestá
Čoho všetkého sa aktualizácia dotkla a udrie vám to hneď do oka? Ponuka Štart je teraz kompletne iná, na akú sme si zvykli v predchádzajúcich verziách. Už nejde o bočnú lištu, ktorá sa vám zobrazí po kliknutí na klávesu Windows. Namiesto toho vám vyskočí pop-up okno.
Panel úloh ponúka možnosť pripnúť si ľubovoľnú aplikáciu. Je o čosi priehľadnejší a obsahuje odporúčanú kartu, ktorá zobrazuje súbory na základe vášho posledného používania. Okrem toho na nej nájdete ikonu dvoch prekrývajúcich sa obdĺžnikov.
Ide o možnosť otvoriť si viacero plôch naraz. Na multitasking je to ako stvorené, o tom ale viac o chvíľu. Otvoriť nové plochy môžete aj stlačením klávesových skratiek Win+Ctrl+D. V predchádzajúcom článku sme si o najužitočnejších klávesových skratkách povedali viac.
Nezabúdajme ani na tablety, ktoré používajú Windows. Pokiaľ sa rozhodnete pre upgrade operačného systému, získate tým zlepšené pohybové gestá a dotykové ovládanie. Zlepšila sa aj funkcia diktovania, ktorá podporuje 46 jazykov. Nechýba ani slovenčina a čeština.
Profesionálny multitasking
Spomínali sme možnosť vytvorenia viacerých plôch naraz. Podobná funkcia, ktorá prichádza s W11 je Snap groups. Cieľom tejto funkcie je efektívnejšie súbežné používanie viacerých aplikácií. A to aj na viacerých monitoroch súčasne.
Určite to poznáte z mobilných zariadení ako “rozdelenie obrazovky.” Vtedy môžete pracovať na 2 aplikáciách naraz. Vo Windowse 11 vám táto funkcia umožňuje súbežne otvoriť až 4 aplikácie. Túto funkciu ste mohli používať aj na starších verziách operačného systému.
Museli ste si otvoriť viacero aplikácií a roztiahnuť ich po ploche podľa toho, ako vám to vyhovuje. Teraz vám stačí otvoriť viacero aplikácií a prejsť kurzorom na tlačidlo “minimalizovať” hocijakej spustenej aplikácie.
Vybehne vám malé okno s možnosťou rozdelenia až 4 aplikácií na plochu. Vyberiete si ľubovoľnú možnosť a vyberte príslušné aplikácie. Funguje to aj s viacerými oknami prehliadača. Nespočetné množstvo ľudí ocení túto funkciu, stačí ju len začať používať.
Microsoft Teams a Android aplikácie
Ako sa vyvíja doba, staré aplikácie nahrádzajú novšie a lepšie. Rovnako to bolo s aplikáciou ICQ, ktorú neskôr nahradil Skype. Ten sa však v posledných rokoch novému prírastku používateľov netešil a nahradila ho tak iná aplikácia, ktorou sa stal Microsoft Teams.
Novinkou je možnosť používania aplikácií, ktoré boli pôvodne určené pre Android. Pripnete si ich na Panel úloh či pracovnú plochu a môžete používať ako bežné Windows programy. Rátajte s tým, že sa tam nejaká tá chybička či obmedzenie môže vyskytnúť.
Pokiaľ ste radi využívali Google Play, tu vás zrejme nepotešíme. Podpora tohto internetového obchodu vo Windows 11 končí a sťahovanie aplikácií nebude viac možná. Za to sme sa dočkali podpory platobných systémov od tretích strán zabudovaných v Microsoft Store.
V neposlednom rade nás Microsoft potešil menšími aktualizáciami Windowsu. Tie sa zmenšili až o 40%. Z toho vyplýva, že už viac nemusíte donekonečna odkladať nové aktualizácie. Nezaberie to toľko času, ako kedysi.
Svet hier získal viac priestoru
Zahrať si z času na čas nejakú hru nie je nikdy strata času. Už vôbec nie potom, ako prišiel Windows 11 s technológiou Direct Storage, ktorá dokáže zrýchliť plynulosť a načítanie hier lusknutím prsta. Ako? Vďaka prenosu dát priamo do videopamäte grafickej karty.
Technológia Auto HDR sa postará o čistejší a kvalitnejší obraz a to bez nutnosti zmeny v zdrojovom kóde. Aby ste však pocítili zmenu, potrebujete vlastniť monitor s podporou HDR technológie.
Nechýba ani integrácia hernej služby Xbox Game Pass v rámci systémovej aplikácie Xbox a podpora hrania Xbox hier cez Cloud. To znamená, že vaše obľúbené Xboxové hry si cez Cloud môžete zahrať aj na iných zariadeniach.
Záver
V skratke: môžete sa spoľahnúť na vylepšenú bezpečnosť vašich údajov. Multitasking vám pomôže dokončiť prácu skôr. V kombinácii s vylepšením dizajnom tak dostanete pastvu pre oči.
Potrebujete poradiť, či sa konkrétne vašej firme oplatí prejsť na Windows 11? Obráťte sa na profesionálov. S naším tímom vám dokážeme pomôcť vo viacerých oblastiach. Vykonáme audit, navrhneme konkrétne riešenia, zabezpečíme nákup licencií, zrealizujeme inštalácie… V prípade otázok a požiadaviek nás neváhajte kontaktovať.