Máte vo firme nové aplikácie a potrebujete k nim server? Alebo ešte len budujete IT sieť, ktorej súčasťou majú byť aj servery, prípadne plánujete vymeniť starý server za nový? Pravdepodobne budete riešiť či sa rozhodnúť pre vlastný fyzický server, virtuálny server alebo dedikovaný.
V dnešnom článku vysvetlíme, čo ktorý druh servera znamená, aké sú ich výhody a nevýhody a podľa čoho vyberať server práve do vašej firmy.
Server – jeho definícia a úloha
Server je možné definovať ako zariadenie – fyzický počítač alebo softvér, ktoré umožňuje komunikáciu medzi k nemu pripojenými zariadeniami. Jednotlivé počítače môžu server používať na komunikáciu medzi sebou, na prístup k údajom, ktoré sú na ňom uložené alebo ako bránu, prostredníctvom ktorej sa môžu pripojiť do inej siete.
Nároky na kvalitu a spoľahlivosť sú väčšie ako na štandardné počítače, nakoľko spravidla bežia nepretržite 24 hodín, sedem dní v týždni. Pre fyzické servery je dôležité aj ich umiestnenie, ideálne je klimatizované prostredie bez okien so stálou teplotou mierne nad 20 stupňov Celzia.
Prečo server
Servery sú „must have“ zariadenia vo veľkých spoločnostiach, oplatia sa však aj pre malých podnikateľov, ktorí na prístup do internetovej siete či na zdieľanie informácií používajú viac ako jeden počítač. Úlohou serverov je zvýšiť bezpečnosť a efektivitu podnikových operácií. Sú určené na zdieľanie, spracovanie, ukladanie a odosielanie dát.
Ak rozmýšľate nad serverom, tu je malá pomôcka, kedy s jeho kúpou neotáľať. Servery by ste mali využívať, ak:
- chcete ukladané dáta chrániť pred poškodením či odcudzením
- sa na internet, tlačiarne či iné kancelárske zariadenia pripájate viac ako jedným počítačom
- si želáte zálohovať súbory z viacerých počítačov a zároveň mať možnosť ich obnovy, ak boli neúmyselne z počítača vymazané
- sa k chcete k uloženým údajom či aplikáciám pripájať na diaľku odkiaľkoľvek
- používate centrálny systém pre komunikáciu a vymieňanie informácií s klientami, dodávateľmi, obchodnými partnermi či zamestnancami
- používate alebo plánujete používať CRM systém na komunikáciu so zákazníkmi či predajcami
Virtuálny server alebo fyzický?
Dať jednoznačnú odpoveď na to, ktorý druh servera je ideálny práve pre vašu spoločnosť, nie je možné bez predchádzajúcej analýzy. Ak server bude plniť iba jeden účel, môže byť vhodným riešením aj fyzický server. Ak ale plánujete prevádzkovať viac aplikácii, ktoré by mali byť na oddelených serveroch (databázový, mailový, file server, DNS, AD…) je výhodnejšie siahnuť po virtualizácii. Vďaka tomu je možné na jednom fyzickom servery nasimulovať viac oddelených serverov, ktoré majú pridelené svoje výpočtové a kapacitné dátové zdroje.
Výhodou virtuálneho servera je aj jeho jednoduché zálohovanie
Virtuálny server, niekedy tiež označovaný ako VPS z anglického virtual private server, je server, pri ktorom je operačný systém serveru oddelený od fyzického, tzv. virtualizačného servera. Na tom je spustený program, ktorý (len) napodobňuje ďalšie fyzické servery. Virtuálny server má viacero výhod. Tými najväčšími je úspora nákladov na fyzický server a tiež to, že ak sa pokazí fyzický server, virtuálny server je možné bez problémov veľmi rýchlo presunúť na iný virtualizačný server. Výhodou je tiež komfortné zálohovanie nielen jednotlivých aplikácií a dát na serveri, ale aj celého virtuálneho servera. Rovnako efektívna je aj obnova virtuálneho servera alebo jeho častí.
Fyzický server môžete spravovať sami alebo externistom
Fyzický server je v podstate počítač, ktorý je spravidla umiestnený v rackovej skrini (takémuto serveru sa hovorí rackový server) alebo sa podobá na klasický stolový počítač (tower server).
Rackové servery sú kompaktné zariadenia, ktoré sa vyznačujú vysokým výkonom pre rôzne, aj tie najnáročnejšie, pracovné zaťaženia. Predstavujú optimálnu rovnováhu medzi výpočtovou technikou a pamäťou na maximalizáciu výkonu aplikácie. Sú ideálnym riešením pre spoločnosti, ktoré už majú vybudovanú IT infraštruktúru s predpokladom ďalšieho rastu.
Tower servery poskytujú tiché, centralizované spracovanie dát v kompaktnom priestore. Ich výhodou je, že sa dajú jednoducho implementovať, spravovať a automatizovať. Jednotlivé komponenty v počítačovej skrini majú medzi sebou dostatok priestoru, čo eliminuje riziko prehrievania počítača. Sú ideálne pre malé podniky s obmedzenými možnosťami pre inštalácie IT infraštruktúry.
Aj keď sa rozhodnete pre takýto druh servera, odporúčame odborníka, ktorý vám poradí parametre, aké by mal obsahovať na činnosti, pre ktoré ho plánujete využívať. Dôvodom prečo mať fyzický server býva napríklad to, že spoločnosť chce mať všetko „u seba.“ Ak má IT oddelenie, teoreticky si server môže spravovať a prevádzkovať sama. Druhou možnosťou je dohodnúť sa na určitých službách spojených so správou servera s externou spoločnosťou. V tom prípade ide o tzv. managed server. Túto službu ponúkame svojim zákazníkom aj my a nielen na fyzické servery, ale aj na virtuálne servery.
Dôležitý je výber servera
Ako sme písali vyššie, pri výbere servera zohráva dôležitú úlohu účel, na ktorý ho potrebujete. Naši špecialisti vám navrhnú optimálne riešenie podľa individuálnych požiadaviek. Nemenej dôležitý je aj výrobca. Našim klientom ponúkame výhradne servery renomovaných značiek, pričom uprednostňujeme najmä servery od amerického výrobcu DELL.
S výberom, nasadením a správou serverov máme dlhoročné skúsenosti. Neváhajte nás kontaktovať, navrhneme vám najefektívnejšie riešenie.