Spoločnosť VMware a virtualizačné prostredie vSphere asi netreba predstavovať. Jej produkty sú v tejto oblasti dlhé roky jednotkou na trhu a z hľadiska vývoja, funkcionality, stability i jednoduchosti používania je VMware vSphere obľúbený nástroj nie len u nás, ale aj u väčšiny našich zákazníkov.
VMware pravidelne prináša nové verzie svojich produktov. Ich cieľom je čo najlepšie využiť hardvérové prostredie zákazníka a čo najviac odbremeniť IT pracovníkov, ktorí VMware vSphere spravujú, novými funkciami a možnosťami automatizácie.
Upgrade starších verzií vSphere však môže byť menším strašiakom aj pre skúsenejších administrátorov, keďže je potrebné dodržať konkrétne postupy a odstrániť potenciálne problémy, aby sa zabezpečil bezproblémový prechod a neohrozila sa produkcia firmy.
Upgrade VMware vSphere u zákazníka
So žiadosťou o upgrade VMware prostredia sa na nás obrátil aj jeden z našich zákazníkov, ktorý už dlhé roky používal vSphere 5.5, avšak chcel prejsť na verziu 7.0, ktorá prináša veľa noviniek a funkcií (https://www.vembu.com/blog/vmware-vsphere-7-whats-new).
Infraštruktúra zákazníka pozostávala z nasledovných komponentov:
- 2x Server IBM x3650 m4, 1x Diskové pole IBM Storewize
- ESXi 5.5, vCenter VCSA 5.5
- 20 produkčných virtuálnych serverov zabezpečujúcich chod výroby a firmy
Prvou fázou bolo overenie infraštruktúry a podrobné naplánovanie postupu prác v spolupráci so zákazníkom. Cez vzdialené pripojenie sme spravili prvotnú kontrolu prostredia a zariadení a pripravili plán celého postupu.
Keďže priamy prechod z verzie 5.5 na 7.0 nie je podporovaný, bolo potrebné naplánovať medzikrok, ktorý pozostával z prechodu na verziu 6.7 a následne upgrade na požadovanú verziu 7.0.
Pri kontrole prostredia sme zistili, že servery zákazníka majú rozširujúcu SAS kartu typu LSI2008 používanú pre pripojenie Storewize diskového poľa, ktoré nie je možné použiť pre ESXi 7.0, ale len pre ESXi 6.7. Daná karta vo verzii 7.0 nebola podporovaná a neexistoval driver, ktorý by sa mohol použiť.
Zákazník tento limitujúci faktor akceptoval a bolo dohodnuté, že samotné ESXi servery budú verzie 6.7 a vCenter server bude mať verziu 7.0. V budúcnosti, keď príde na rad výmena starších typov serverov, bude môcť byť upgradovaná aj verzia ESXi na 7.0.
Zhrnutie realizácie samotného procesu upgradu
- 1. Spustenie upgrade vCenter servera z verzie 5.5 na verziu 6.7 = doba trvania cca 1 hodina
- 2. Migrácia virtuálnych serverov z ESXi Servera 1 (ESXi-1) na ESXi Server 2 (ESXi-2) = doba trvania cca 5 minút
- 3. Spustenie upgrade ESXi-1 z verzie 5.5 na 6.7 pomocou ISO = doba trvania cca 30 minút
- 4. Migrácia virtuálnych serverov z ESXi Servera 2 (ESXi-1) na ESXi Server 2 (ESXi-2) = doba trvania cca 5-10 minút
- 5. Spustenie upgrade ESXi-2 z verzie 5.5 na 6.7 pomocou ISO = doba trvania cca 30 minút
- 6. Redistribúcia virtuálnych serverov pomocou funkcie „Migration“ na preferované hosty = cca 5 min
- 7. Spustenie upgrade vCenter servera z verzie 6.7 na verziu 7.0 = doba trvania cca 1 hodina
Po dokončení upgrade procesu sme samozrejme overili funkčnosť a konfiguráciu prostredia, kde sa nezistili žiadne problémy.
Jednou z noviniek vCentra je aj Update Manager zabezpečujúci aktualizácie prostredia pomocou internetového pripojenia. Prístup na internet bol pre samotný vCenter povolený, takže posledný krok bola inštalácia najnovších aktualizácií, ktoré nevyžadovali reštart alebo iné zásahy do prostredia.
Práce na tomto projekte boli bez väčších komplikácií hotové aj s prípravou a plánovaním do dvoch dní k spokojnosti zákazníka.